Zachorowałeś w trakcie wypoczynku? Zobacz, jak leczyć się najtaniej!

Nawet podczas wypoczynku może zdarzyć się nam nieprzewidziany wypadek – np. raptowne przeziębienie, kłopoty z brzuchem lub ostra reakcja alergiczna na ukąszenie owada albo oparzenie meduzy. Niniejsze przypadki wymagają odwiedzin doktora. Co zrobić, aby koszta leczenia nie zrujnowały naszych finansów?

tabletki2

Źródło: http://www.sxc.hu
Najlepiej jest jeszcze przed wyjazdem załatwić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możemy bez trudności dostać świadczenia medyczne, jeżeli takie są nam konieczne z medycznego punktu widzenia. Inaczej mówiąc jest to rozwiązanie, którego brak wiązałby się z koniecznością natychmiastowego powrotu do Polski. Decyzja co do tego faktu należy do lekarza, do którego poszliśmy – to on postanowi czy dane schorzenie zmusza do szybkiego działania. Poza nasileniem dolegliwości bierze on również pod uwagę, kiedy wracamy do domy.

Musisz zamówić lekarstwa? Gdy chcesz dodatkowych informacji o lekarstwach jak np. o zincuprin (więcej o zincuprin na tanie-leczenie.pl) to opłaca się wejść.

Trzeba jednak wiedzieć, że nawet jeżeli jego decyzja będzie sprzyjająca, może się okazać, że będziemy musieli uiścić opłatę za przeprowadzone świadczenia – nade wszystko za leki i za zabiegi prywatne, chociaż w niektórych krajach nawet wizyta w państwowej poradni wymaga odpowiedniej opłaty. Jej wielkość nie jest z góry ustalona, jest zależna od państwa, do którego udaliśmy się na urlop. Karta nie pokrywa także kosztów transportu pacjenta do Polski czy opłaty za leki, lecz w wielu przypadkach może się okazać bardzo potrzebna. Jak w związku z powyższym uzyskać kartę?

Jeżeli mieszkamy w pobliżu oddziału NFZ, możemy udać się tam osobiście i natychmiast będziemy ją mieć. Należy jedynie uzupełnić formularz i w parę minut załatwimy niezbędne formalności. Gdy oddział NFZ jest położony dalej lub nie mamy kiedy go odwiedzić, możemy przesłać dokumenty pocztą. Wybierając tą możliwość należy pamiętać, aby dołączyć do formularza ksero dowodu osobistego oraz dowodu ubezpieczenia, np. RMUA od pracodawcy.Namawiamy Cię do zajrzenia do następnego artykułu na podobny temat – w nim odnajdziesz dodatkowe wiadomości. Zatem idź do strony pielęgnacja skóry i ciesz się do woli.Gotowa karta może być wydana osobiście lub wysłana pocztą. Jeżeli zaś chcemy odebrać kartę za kogoś, będzie konieczne upoważnienie wystawione przez taką osobę, w innym razie będzie musiała zgłosić się osobiście. Gdy wyrażamy chęć przesłania karty pocztą, nie możemy zapomnieć o podpisie na formularzu. Dobrze jest złożyć dokumenty o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ nigdy nie możemy być pewni, kiedy okaże się nam potrzebna.