Wyjątkowo tanie nocowanie – czyli jak objechać świat, ale nie wyczyścić portfela?

W całej Europie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć i w których można odpocząć. Urlopy zawsze związane są z wydatkami na noclegi, jedzenie oraz wszelkiego rodzaju przemieszczanie się. Czy można wyrwać się na wakacje i za noclegi nie zapłacić ani grosza? Oczywiście, że można. Ale jak tego dokonać? Na to pytanie odpowiada jedno krótkie, angielskie słowo: couchsurfing.

Portale internetowe zrzeszają ludzi z całego globu, którzy udostępnią swoje mieszkania albo pokoje osobom, które chcą podróżować i zamiast spać w hotelach, hostelach lub pensjonatach, chcą zasmakować nieco przygód i spać w łóżku nieznanych sobie wcześniej ludzi.

Couchsurfing to właśnie przenocowanie kogoś nieznanego we własnym domu. Ten typ turystyki nadaje się na podróżowanie w pojedynkę, z partnerem lub całą rodziną – jeżeli tylko osoba, która oferuje nam nocleg, zgadza się na to. W jaki sposób poszukać wspomnianych możliwości? () Sposobów jest wiele – albo znaleźć nocleg w mieście, w którym chcemy się zatrzymać, albo wybrać państwo, które chcemy zobaczyć na przykład Hiszpanię, a w niej jakąś atrakcyjną miejscowość, w której ktoś będzie chciał nas przenocować w terminie, który sobie wybraliśmy. Można zdecydować się na jeszcze inną opcję – zaplanować na początku termin wyjazdu a potem znaleźć osobę, która wtedy mogłaby nas przenocować. () Wcześniej warto korespondwać przez jakiś czas albo zgadać się na skype z osobą, która udostępni nam swoje mieszkanie lub którą my będziemy gościć u siebie, by nieco się rozeznać, czy zyskamy sympatię. Dobrze jest też wypytać o kilka tematów związanych z naszym pobytem, na przykład ułatwiających pakowanie, zaplanowanie wydatków lub spędzanie wolnego czasu i atrakcje turystyczne. Osoba znająca od małego swoje miasto, okolicę i swój kraj, na pewno podpowie więcej ciekawych rzeczy niż niejeden przewodnik.

A co otrzymamy w zamian? Wpisanie się do bazy couchsurferów i umożliwianie zatrzymania się w naszym domu.

Zaintrygował Cię prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to śmiało sprawdź też ten link. Pokrewne informacje zobaczysz również tutaj (http://www.rfid.zone/).

Zupełnie nowe znajomości, które z czasem mogą przerodzić się w zupełnie inną relację. Podszkolenie języków obcych, poznanie nowych kultur, regionalnej kuchni i miejsc oczami znawców regionu. Drobne przyjemności jako formy odwdzięczenia się za nocleg również są mile postrzegane. I – być może – zyskamy punkt, do którego jeszcze powrócimy na kolejny urlop a jego właściciel przyjedzie w nasze strony z rewizytą?