Wyjątkowe sytuacje związane z podróżami samolotem i ich konsekwencje

Latanie samolotem na dzień dzisiejszy jest całkiem powszechnym sposobem podróżowania. Użytkownicy docenili przede wszystkim możliwość szybkiego przemieszczania się w porównaniu na przykład do poruszania się po ziemi. Jest to również metoda stosunkowo wygodna, w zależności od klasy i firm przewozowych, jakie się wybiera. Oprócz tego coraz więcej ludzi aktualnie przełamuje swój lęk przed oderwaniem się od ziemi i podejmuje decyzję o podróżowaniu tą metodą, także z uwagi na coraz niższe koszty biletów samolotowych.

polecana strona internetowa

Autor: Roel Hemkes
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w każdym sposobie podróżowania bywa, tak także w przemieszczaniu się samolotem bywają różnorodne zakłócenia. Transport powietrzny uzależniony jest bowiem w bardzo dużym stopniu głównie od panującej aktualnie pogody. Tego natomiast nigdy nie da się stuprocentowo przewidzieć, więc zdarzają się opóźnienia lotów, niejednokrotnie wielogodzinne, a niektóre loty bywają odwołane.

W groźnych przypadkachZmiana dotycząca mającego się odbyć lotu samolotu może nastąpić nie tylko z powodów związanych z warunkami pogodowymi. Zdarza się to też z uwagi na niebezpieczne doniesienia, przykładowo o możliwości ataku terrorystycznego. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji jest zamach w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku. W tym dniu po przyjęciu wiadomości o zamachu i zagrożeniu ze strony terrorystów sporo lotów odwołano, te natomiast, które były w trakcie, zakończyły się w innych miejscowościach niż było planowane. Pasażerowie takich lotów z uwagi na niedogodności związane z tą sytuacją mogli w późniejszym czasie ubiegać się o odszkodowanie (polecana firma Sky Legal).

Poczekalnia na lotnisku

Autor: Clay Gilliland
Źródło: http://www.flickr.com

Uzyskiwanie odszkodowań za zmiany w planachPraktycznie za każdą zmianę w planowym locie pasażer może starać się o zadośćuczynienie. Działają nawet specjalne firmy zajmujące się pomocą w tych staraniach. Wielkość ewentualnego zadośćuczynienia zależna jest od wielu czynników, najważniejszym z nich jest odległość zmienionego lotu. Jeśli chodzi przykładowo o odwołany lot odszkodowanie będzie wyższe niż w sytuacji zmian w godzinie startu. Możliwości otrzymania i kwoty odszkodowań (Szukasz konsutlacji prawnej? Polecamy: odszkodowania Jurendt Radom) są również rozmaite zależnie od linii lotniczych. Za każdym razem jednak warto walczyć o takie zadośćuczynienie, w szczególności w sytuacji dużych odstępstw.