Wspinaczka górska – atrakcyjne, ale i niebezpieczne zainteresowanie

Wiele osób żywi duży sentyment do gór. Co prawda, wycieczki górskie mogą być bezpieczne, kiedy poruszamy się po właściwie oznakowanych szlakach, ale nie brakuje również śmiałków, którzy usiłują zdobywać niebezpieczne szczyty nawet mimo ostrzeżeń ze strony ratowników górskich. Wielu ludzi traktuje górskie wspinaczki, jako doskonałą rozrywkę, zwłaszcza latem. Czym jednak różni się wyposażenie turysty górskiego w lecie od tego, jakie jest wymagane na zimową wycieczkę?

wspinaczka górska

Autor: Masa Sakano
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim, warto wybrać dobre obuwie. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku na przykład sandały Teva, które posiadają stosowne zabezpieczenia, które z pewnością przydadzą się na niejednym stromym szlaku. Co więcej, sandały Teva nie są bardzo drogim rozwiązaniem co powoduje, że możemy w prosty sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w czasie górskich wspinaczek. Latem zwłaszcza, gdy turyści mają mniej ubrań na sobie, rzecz jasna łatwiej można zrobić sobie krzywdę, gdy upadniemy. Sandały Teva posiadają powłokę antypoślizgową, dzięki czemu ryzyko upadku zostaje ograniczone – poznaj na stronie. Zimą winniśmy na pewno pamiętać o wybieraniu takich szlaków, jakie nie są zagrożone lawinami.

Ta pełna notka (http://www.coraltravel.pl/) również posiada interesujące materiały na opisywany tu temat. Jeśli więc Cię on interesuje – nie ociągaj się i zobacz to.

Co prawda, zimowa pogoda w górach jest bardzo zmienna, ale to zwłaszcza lawiny są niebezpieczne wówczas dla turystów. Nie powinno się wychodzić na szczyty, gdy pogoda nie dopisuje bądź, gdy szlak jest oblodzony, jednak mimo ostrzeżeń wiele osób tak postępuje.

Sandały trekkingowe

Specjalnie więc dla takich osób proponuje się wyposażenie, które może chociaż trochę ułatwić im górskie wyprawy w ciężkich warunkach. Do tego typu wyposażenia należą na pewno detektory lawinowe. Chociaż takie wyposażenie nie jest zwykle popularne wśród większości turystów, to jednak miłośnicy gór zimową porą są dobrze znają tego typu akcesoria. Detektory lawinowe umożliwiają w prosty sposób wykrycie zagrożenia lawinowego. Choć nie są wyposażeniem tanim, to jednak warto zaopatrzyć się w takie urządzenie szczególnie wówczas, gdy planujemy częstsze, niebezpieczne wędrówki w wyższych partiach gór. Detektory lawinowe naprawdę mogą nie tylko pomóc nam w przetrwaniu w ciężkich warunkach, ale nawet nieraz ocalić nam życie –