Doskonały urlop w Bieszczadach

Niełatwo mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu bajecznym, zagadkowym i zupełnie urzekającym swoim malowniczym pięknem. Kraina ta jest świetną propozycją dla osób poszukujących oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.

Bieszczady

Autor: Yadis-Art
Źródło: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się łagodne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to specyficzny i unikatowy w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, dlatego też każdy wędrowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi wspaniałymi pejzażami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z cudownym schroniskiem Chatką Puchatka oraz sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni dojrzeć można oddalone o ponad 200 km miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady wyróżniają się nie tylko cudownymi krajobrazami, ale także jedyną w swoim rodzaju dziką przyrodą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, sfory wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się na boku imponujące żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, imponujący orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Uważa się, że na terenie Europy żyje tylko 600-800 par tych niezwykle cudnych osobników. Wśród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te małe, ale wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niesłychanie pomocne podczas transportu i pracy w nieprzyjaznych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia obecnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych słodkich koników (więcej – link do źródła).
Teren, który charakteryzuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w 1973 r. objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę należy zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Pośród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić warto Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o wyjątkowo bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się bardzo dużo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia NMP z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Należy także zobaczyć miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (szerzej o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się też cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk znajdujący się nad Jeziorem Solińskim. Wyróżnia go malownicze położenie, solidnie przygotowana baza sportowo – rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro domki letniskowe nad jeziorem Solińskie nazywane także Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka wczasowiczów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.